Tomáš Hudeček (TOP 09), radní pro územní plán

Druhý muž pražské radnice, první náměstek primátora Tomáš Hudeček, který má v gesci územní plánování, mluví rychle a k věci. Stávající územní plán Prahy je podle něj strašlivý, nikdo se v něm nevyzná a přímo vybízí ke korupci. „Umožňuje salámovou metodou plán měnit a salámovou metodou stavět. Když něco v územním plánu nelze, udělá se změna, která se prosadí korupční metodou. To je třeba změnit,“ tvrdí dvaatřicetiletý rodák z Olomouce.

* HN: Navrhl jste nový koncept územního plánu.

Analýzy nám ukázaly, že stávající územní plán a to, co se chystá, je jen jistou aktualizací a dělá jen malý pokrok vůči rigidnímu plánu, který stále platí a musí být do roku 2015 obnoven. Stávající plán je příliš direktivní, a tím pádem přímo provokuje ke změnám územního plánu. Vytváří se tím prostor pro korupci. Stávající systém umožňuje salámovou metodou plán měnit i stavět. Usoudili jsme, že tento systém je tak špatný, že už nemůže pokračovat dál. Musíme udělat plán, který bude postaven tak, aby salámovou metodu neinicioval.

* HN: Současný územní plán a změny v něm jsou tedy jedna velká korupce?

Musíme odlišit od korumpovaného a korumpovatele. Korupce vychází většinou od státní správy. To, že investor někde něco zaplatí, protože to jinak nejde, je strašně špatně, ale nelze jim to vytýkat. Já to chápu. Investor chce prosadit svůj záměr a peníze se chovají jako elektrický proud. Tečou tím směrem, kterým to jde nejsnáze. Jde o to, že naproti investorovi by museli sedět extrémně morální a nemanipulovatelní lidé, a to nelze v politice zaručit.

* HN: Potřebujete tedy vybudovat transformátory, přes které se peníze investorů nedostanou. Jak toho dosáhnete?

Je potřeba vybudovat systém, kde lidé nebudou hrát žádnou roli. Územní plán musí být jasně daný a jednoduchý tak, aby se v něm kdokoli vyznal. Tím pádem bude jednoduchá i kontrola. Současný plán má dvacet osm barev. My chceme maximálně čtyři. Barvy budou mít funkční využití a budou nad sebou vrstevnatě nadřazeny. Bude-li v plánu zanesena možnost využití pozemku ke stavbě továrny, může se tam postavit obytný dům nebo pozemek využít k rekreaci a postavit park. Když bude území vyčleněno jen k bydlení, může tam být i rekreace či krajina. Zatímco teď, když je tam bydlení, tak tam nemůže být ani park nebo rekreace, což je nesmysl.

* HN: Kromě zjednodušení územního plánu chcete zmenšit i jeho měřítko. Proč?

Plán je nyní v měřítku 1:10 000 a je až příliš podrobný a hodí se spíše pro menší město. V tomto měřítku se ztrácí celek, vize i směrování. My chceme plán v měřítku 1:25 000. To je velikost, kdy už rozlišovací schopnost je dostatečně velká.

* HN: Jsou v současném plánu věci, které vám vadí?

Mně jako radnímu nikoli, ale současný plán vadí uživatelům. Pokud chcete cokoli postavit, musíte zažádat o změnu územního plánu. A to se netýká investora ve smyslu velké společnosti, ten to naopak má snadné. Týká se to především lidí a obyvatel Prahy, kteří musí žádat o změnu i v případě, že chtějí stavět na svém pozemku. Proces změny je příšerný a trvá tři roky. Takže když chcete stavět rodinný domek, tak bude tři roky trvat, než budete moci kopnout, tedy pokud máte v plánu jiné využití pozemku než bydlení. To je podle mě strašné.

* HN: Jak dlouho změna potrvá, až bude hotov váš územní plán?

Já doufám, že pokud bude územní plán dobře zadaný, a to je to gró, tak ta změna bude nutná jen ve výjimečných případech. Jinak by mělo být naprosto zřejmé, že tam lze stavět. Změna by tedy neměla být vůbec nutná. Extrém je dvoubarevný územní plán. Zastavitelné území a nezastavitelné území. S tím, že nezastavitelné území je jasně zeleň a parky a na zastavitelném území je jedno, co tam bude, protože když ve vedlejším domě stojí fabrika, tak dnešní emisní a hlukové limity jsou natolik přísné, že vám to vadit nebude. Hygienické limity jsou mnohem přísnější než územní plán. Nejdůležitější bude struktura. A nový územní plán by měl dávat důraz především na strukturu v tom smyslu, že zde je rozvojové území, ale bude na něm jen tento typ domů, a naopak velmi důsledně chránit stabilizovaná území a nezastavitelná území.

* HN: Kdybych ovšem chtěl po roce 2015 stavět na území, které není vymezeno pro bydlení, jak dlouho mi bude trvat to změnit?

Obávám se, že pokud územní plán nebude vymezovat místo pro bydlení a bude to v kategorii nezastavitelného území, tak tam nebudete moci stavět vůbec. To je ideální cíl.

* HN: Kdy to bude?

Zákon nám nařizuje, že do roku 2015 musí být hotovo.

* HN: Co je projekt Ozvučná deska?

Je to nutná součást této reformy. Je potřeba ji diskutovat. Ozvučná deska má být do budoucna začátek fungování opozice vůči politické reprezentaci. Není to poradní orgán radního, rady nebo primátora. Ozvučná deska má být orgán, který bude stát proti mně. Já se svými lidmi vytvořím koncepci a s ní přijdu před plénum lidí, kde budou architekti, inženýři, urbanisté, politologové, sociologové, památkáři nebo básníci. Těm naši představu územního rozvoje předneseme a společně o tom budeme diskutovat. Plán je scházet se čtyřikrát ročně.

* HN: Máte už nějaká jména lidí, kteří budou v Ozvučné desce sedět?

Konkrétní jména vám nyní neřeknu, protože by nebylo vhodné, aby se o tom dověděli z novin. Chceme oslovit i občanská sdružení.

* HN: Připomíná to plán vašeho předchůdce Josefa Noska. Ten v září minulého roku vytvořil poradní sbor architektů, který nazval Vize 2050. Chcete tuto skupinu zachovat?

Ne. Takových skupin urbanistů, architektů se za působení pana Noska objevilo několik, respektive on je neinicioval protože už existovaly. Je to třeba Klub Za starou Prahu, iniciativa Za novou Prahu, pak za jinou Prahu a podobně. S tím se nedá pracovat, to bych měl každý den schůzku s jinou skupinou. Navíc jakmile se z toho stane poradní orgán radního, tak už kope za něj a je to svým způsobem lobbistická, nátlaková skupina.

* HN: Radní Nosek oslovil například architekta Josefa Pleskota, chcete se na něj také obrátit?

Myslím, že pan Pleskot je natolik významná osoba, že v rámci skupiny architektů by tam být mohl. To ovšem nezáleží na mně, ale na něm. Já ho oslovím a věřím, že mou nabídku přijme.

* HN: Chcete chránit brownfieldy. Jak tomu mám rozumět?

Typický brownfield je starý průmyslový areál, kde je opuštěná fabrika a okolí v dezolátním stavu. Nádraží Žižkov by se mohlo za brownfield považovat. Takové plochy budou mít zvláštní režim. Ujme se jich rozvojová agentura vlastněná městem. Od této společnosti dostaneme buď smlouvou, nebo přímým prodejem pozemky. Najde se vhodný investor a do diskuse o rozvoji území vstoupí městská část, město a občané. Na základě diskuse, spíše drsné hádky, vznikne na papíře dohoda o tom, že investor postaví něco k plné spokojenosti všech zainteresovaných.

* HN: Povolíte třetí rozšíření skládky v Ďáblicích?

Já nevím, kterým směrem se to bude odvíjet. Nemám v tom jasno. Nejednal jsem s nikým z těch dotčených městských částí. Myslím, že budu muset svolat komisi, kde se všichni aktéři včetně té odpadové firmy A. S. A. sejdou. Avšak mám pocit, že konsenzuální řešení nebude možné.

* HN: Vietnamská tržnice Sapa se má podle jejich plánů rozšířit. Starosta Libuše nic takového nechce. Jak se zachováte?

Já se hodně řídím stanoviskem městské části, a pokud Libuš změnu plánu nechce, tak je to na devadesát pět procent hodně závažné stanovisko, které já ze své pozice budu respektovat. Rozhodně si nemyslím, že Praha by měla nějak podporovat vývoj tržnice. Nevidím k tomu důvod.

* HN: Jaké je pro člověka z Olomouce dělat prvního náměstka pražskému primátorovi?

Já mám v sobě kontinuum. Nikam jsem neskočil. Když vznikala TOP 09, tak jsme přijali pravidlo, že ten, kdo bude kandidovat na městskou část, tak nebude kandidovat na magistrát, aby nikdo neseděl na dvou židlích. Včetně poslanců bez výjimky. Vedl jsem regionální organizaci na Praze 8, a protože jsem se do Prahy přistěhoval v roce 2002 a neznám Prahu 8 svých 32 let, tak jsem se rozhodl i kvůli svým znalostem, že budu platnější na magistrátu.

* HN: Jak se podle vás změnila pozice Zdeňka Tůmy na magistrátu? Cítíte od něj větší chuť do politiky než před několika měsíci?

O Zdeňkovi Tůmovi nebylo slyšet, protože nevystupoval do médií. On pracuje pořád stejně, ale jeho schopnostem je nyní mnohem více nasloucháno. Je to extrémně erudovaný a praxí prověřený odborník. Mimo postu primátora, který by mu velmi slušel, si nedovedu představit lepší funkci pro něj než předseda finančního výboru. On je především schopen uvažovat o mnohem dlouhodobějších cílech než my ostatní.